Βραβεία ΣΕΓΑΣ 2023: Όλοι οι υποψήφιοι και υποψήφιες – Πώς να ψηφίσετε!

Το 2023 είναι έτοιμο να δώσει τη θέση του στο επόμενο έτος και να αφήσει πίσω του αναμνήσεις που θα μας συντροφεύουν τα επόμενα χρόνια.

Ο ελληνικός στίβος πιστός στο ραντεβού του με τις διακρίσεις κατάφερε να σταθεί επάξια σε όλα τα σημαντικά γεγονότα της χρονιάς. Παγκόσμια, Ευρωπαϊκά, Βαλκανικά Πρωταθλήματα και διεθνείς συναντήσεις ήταν στο προσκήνιο και μέσα από αυτά προέκυψαν νέοι πρωταγωνιστές και εδραίωσαν τη δυναμική τους οι ήδη υπάρχοντες.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι φίλοι του στίβου θα κληθούν να ψηφίσουν τους κορυφαίους και τις κορυφαίες ανά ηλικιακή κατηγορία. Εκείνους και εκείνες που κατάφεραν να πετύχουν το στόχος τους, που προσπάθησαν να ξεπεράσουν τους εαυτούς τους και στο τέλος της ημέρας αποτίμησαν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα για τους ίδιους και τον ελληνικό αθλητισμό.
Η ψηφοφορία θα είναι σε εξέλιξη μέχρι και τις 7 Ιανουαρίου στο site του ΣΕΓΑΣ και οι νικητές θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα 8 Ιανουαρίου τόσο στο site όσο και στα Social Media της Ομοσπονδίας.

ΨΗΦΙΣΤΕ ΕΔΏ

Αναλυτικά οι υποψήφιοι (αλφαβητικά) ανά κατηγορία

Άνδρες
Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) Σφυροβολία
Νίκος Ανδρικόπουλος (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) Τριπλούν
Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ) Επί κοντώ
Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) Μήκος

Γυναίκες
Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) Ύψος
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 20χλμ.βάδην/35χλμ. βάδην
Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης) Επί κοντώ

Άνδρες Κ23
Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας) 200 μ.
Δημήτρης Παυλίδης (ΑΣ Κιλκίς Αίας) Δισκοβολία
Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ) Σφυροβολία
Σκυταλοδρομία 4Χ100 μ. (Μυριανθόπουλος, Καριοφύλλης, Γρανιτσιώτης, Παναγιωτόπουλος, Βροντινός, Παπαμαργαρίτης)

Γυναίκες Κ23
Γεωργία Δεσπολλάρη (ΠΑΟ) 800 μ.
Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) Ύψος
Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 100 μ./200 μ.
Μαρία Κάσσου (ΑΟ Πανναξιακός) 10.000 μ.
Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) Ακοντισμός

Άνδρες Κ20
Άγγελος Μαντζουράνης (ΓΣ Κηφισιάς) Σφυροβολία
Ανδρέας Μίτα (ΑΣ Πρέβεζας “ΕΥ ΖΗΝ”) Ύψος
Γιώργος Παπαναστασίου (ΓΣ Κηφισιάς) Σφυροβολία
Εμμανουήλ Σγουρός (ΑΟ Σητειακός) 3.000 μ.
Χρήστος Χήτας (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) Μήκος

Γυναίκες Κ20
Αναστασία Αντωνοπούλου (ΓΣ Ίκαρος Νέας Ιωνίας) 10χλμ. βάδην
Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) 3.000 μ. στιπλ
Χαβά Ντελίου (ΟΦΚΑ Οι Ροδιονίκες) 60 μ. εμπ./.100 μ. εμπ.
Ηλιάνα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες 93) Επί κοντώ

Άνδρες Κ18
Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) Σφαιροβολία
Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) Τριπλούν
Βλαδίμηρος Ανδρεάδης (ΓΣ Κερατσινίου) 400 μ. εμπ.
Πασχάλης Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) Ύψος
Παύλος Κριαράς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) Επί κοντώ
Νίκος Σιδηρένιος (Αίολος Μακεδονίας) Σφυροβολία
Φίλιππος Σιώμος- Γκίζας (ΑΓΣΙ) 2.000 μ. στιπλ

Γυναίκες Κ18
Μυρτώ Βαλαχά (ΑΟ Πέλωψ) 3.000 μ.
Μελίνα Ζάραγκα (Κερκυραϊκός ΓΣ) Τριπλούν
Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) Ύψος
Βεατρίκη Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας) 200 μ.
Ευγενία- Μαρία Παναγιώτου (Ερμής 1877) Επί κοντώ
Μαρία Ραφαηλίδου (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) Σφαιροβολία/Δισκοβολία
Ιουλιανά Ρούσσου (ΓΣ Ηλιούπολης) 800 μ.