Home Athletics Ανακοινώθηκε η ομάδα της Τζαμάικα

Ανακοινώθηκε η ομάδα της Τζαμάικα

Με πολλά αστέρια στην αποστολή αλλα με τις κορυφαίες σπρίντερς Elaine Thompson and Shelly-Ann Fraser-Pryce και τον εμποδιστή Omar McLeod να ηγούνται της αποστολής, η τζαμαικανή ομοσπονδία ανακοίνωσε την επίσημη της ομάδα για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα, το οποίο θα διεξαχθεί το δεκαήμερο μεταξύ 27ης Σεπτεμβρίου και 6ης Οκτωβρίου.

Η Fraser-Pryce, δύο φορές Ολυμπιονίκης στα 100, έχει συλλέξει 7 παγκόσμιους τίτλους στην καριέρα της, συμπεριλαμβανομένου τρεις στα 100 και ένα στα 200, και είναι έτοιμη να διεκδικήσει τουλάχιστον ακόμα ένα.

Από την άλλη η Thompson η μεγάλη σταρ στα αγωνίσματα αυτά θα δώσει με την συμπατριώτισσα της μάχη για τα μετάλλια.

Ο McLeod βρίσκεται σε αρκετά καλή αγωνιστική κατάσταση, έχοντας την 4η καλύτερη επίδοση για το 2019 με 13.07 και δεν αποκλείεται να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.

Αναλυτικά η ομάδα:

Άνδρες
100m: Yohan Blake, Tyquendo Tracey, Rasheed Dwyer, Andre Ewers (reserve)
200m: Yohan Blake, Rasheed Dwyer, Andre Ewers, Akeen Bloomfield (reserve)
400m: Akeen Bloomfield, Demish Gaye, Rusheen McDonald, Nathon Allen (reserve)
110m hurdles: Omar McLeod, Ronald Levy, Orlando Bennett, Andrew Riley
400m hurdles: Kemar Mowatt
4x100m relay: Yohan Blake, Tyquendo Tracey, Rasheed Dwyer, Julian Forte, Oshane Bailey, Andre Ewers
4x400m relay: Akeen Bloomfield, Demish Gaye, Terry Thomas, Javon Francis, Rusheen McDonald, Devaughn Baker, Nathon Allen, Demar Murray
Long jump: Tajay Gayle
Triple jump: Jordon Scott
Shot put: O’Dayne Richards
Discus throw: Fedrick Dacres, Traves Smikle, Chad Wright

Γυναίκες
100m: Elaine Thompson, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Briana Williams, Jonielle Smith (reserve)
200m: Elaine Thompson, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Schillonie Calvert-Powell, Shashalee Forbes (reserve)
400m: Shericka Jackson, Anastasia Le-Roy, Stephanie-Ann McPherson, Roneisha McGregor (reserve)
800m: Natoya Goule
1500m: Ashia Praught-Leer
100m hurdles: Danielle Williams, Janeek Brown, Megan Tapper, Yanique Thompson
400m hurdles: Janieve Russell, Rushell Clayton, Rhonda White, Shiann Salmon (reserve)
4x100m relay: Elaine Thompson, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Briana Williams, Jonielle Smith, Natalliah Whyte, Natasha Morrison, Schillonie Calvert-Powell, Shashalee Forbes
4x400m relay: Shericka Jackson, Anastasia Le-Roy, Stephanie-Ann McPherson, Roneisha McGregor, Tiffany James, Shiann Salmon, Janieve Russell, Natoya Goule
Long jump: Tisanna Hickling, Chanice Porter
Triple jump: Shanieka Ricketts, Kimberly Williams
Discus throw: Shadae Lawrence, Shanice Love
Shot put: Danniel Thomas-Dodd

Πρόσφατα άρθρα

Ο Γ.Σ.Πράξανδρος γιορτάζει 100 χρόνια ζωής

Μία ξεχωριστή εκδήλωση διοργανώνει το Διοικητικό Συμβούλιο του Γυμναστικού Συλλόγου «Ο Πράξανδρος» Κερύνειας με τη ευκαιρία συμπλήρωσης 100 χρόνων από την ίδρυσή...

22ος Διεθνής Αγώνας Δρόμου «Μάριος Αγαθαγγέλου» (όλες οι πληροφορίες)

Διεξάγεται την προσεχή Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019, ο 22ος Διεθνής Αγώνας Δρόμου «Μάριος Αγαθαγγέλου» , ο οποίος εντάσσεται στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Λεμέσια 2019» και ο...

Ναϊρόμπι 2020: τα όρια για το παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων

Από την 1η Οκτωβρίου έχει ξεκινήσει η περίοδος εξασφάλισης των ορίων για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων που θα διεξαχθεί στη Κένυα τον...
error: Content is protected !!